Pasiteisinęs unikalus projektas: odon­to­lo­gas į na­mus!

0
416

To­kio uni­ka­laus ir lau­kia­mo pro­jek­to dar ne­bu­vo: Vil­niaus mies­to ir ra­jo­no gy­ven­to­jai, ku­riems nu­sta­ty­tas nuo­la­ti­nės slau­gos po­rei­kis, jau ga­li iš­si­kvies­ti gy­dy­to­ją odon­to­lo­gą į na­mus. „Ka­da žmo­gus daug me­tų gu­li pri­kaus­ty­tas prie lo­vos ir kan­ki­na­si dėl dan­tų skaus­mo, mū­sų ko­man­dos at­vy­ki­mas jam yra vie­nin­te­lis iš­si­gel­bė­ji­mas. Pa­cien­tai bū­na to­kie lai­min­gi, ka­da jiems su­tei­kia­ma odon­to­lo­gi­nė pa­gal­ba“, – sa­ko į kvie­ti­mus na­muo­se ar glo­bos įstai­gas vyks­tan­tis gy­dy­to­jas odon­to­lo­gas Al­fre­das Kuz­mic­kis.

Ar­ti­mie­ji leng­viau at­si­kvėps

Ne­įga­lų as­me­nį pri­žiū­rin­tys na­miš­kiai anks­čiau mels­da­vo vie­no, kad šiam nors ne­su­skaus­tų dan­ties. Ži­no, kad tuo­met pra­si­dės tik­ra var­go va­ka­rie­nė.

„Sun­kią ne­ga­lią tu­rin­čią ma­mą ne­la­bai ga­lė­da­vau nu­vež­ti pas odon­to­lo­gą. Ieš­ko­da­vau ge­rų žmo­nių, ku­rie pa­dė­tų ją pri­sta­ty­ti į po­li­kli­ni­ką“, – pa­sa­ko­jo ne­įga­lią ma­mą slau­gan­ti duk­ra. Pa­šne­ko­vė taip pat pa­žy­mi, kad bent anks­čiau po­li­kli­ni­ko­je, ku­rio­je yra pri­ra­šy­ta sun­kiai pa­si­li­go­ju­si ma­ma, odon­to­lo­gų ka­bi­ne­tas bu­vo įreng­tas ant­ra­me aukš­te ir ne­bu­vo kel­tu­vo, o laip­tais ją už­neš­ti – itin su­dė­tin­ga. Tad daž­niau­siai to­kiam žyg­dar­biui ryž­da­vo­si tik tuo­met, kai ma­mai su­ges­da­vo dau­giau nei vie­nas dan­tis. Bet tuo­met daž­niau­siai nie­ko ki­to ne­lik­da­vo, kaip juos pa­ša­lin­ti, nes bū­da­vo ne­pa­tai­so­mai su­ge­dę.

Nuo šiol ne­įga­lų as­me­nį pri­žiū­rin­tys na­miš­kiai ga­li leng­viau at­si­kvėp­ti. Vil­niaus uni­ver­si­te­to li­go­ni­nės Žal­gi­rio kli­ni­ka kar­tu su part­ne­riais – Nau­ji­nin­kų po­li­kli­ni­ka ir Vil­niaus ra­jo­no cen­tri­ne po­li­kli­ni­ka – ėmė­si spręs­ti šią pro­ble­mą: įgy­ven­di­na ES struk­tū­ri­nių fon­dų lė­šo­mis fi­nan­suo­ja­mą pro­jek­tą „Odon­to­lo­gi­nės pa­gal­bos tei­ki­mo pa­cien­tams su ne­ga­lia mo­de­lio su­kū­ri­mas“.

Sos­ti­nės Nau­ji­nin­kų po­li­kli­ni­ka jau nuo šių me­tų ge­gu­žės su­for­ma­vo mo­bi­lią bri­ga­dą teik­ti odon­to­lo­gi­nes pa­slau­gas na­muo­se tik ne­įga­lie­siems su sun­kia ne­ga­lia. Tam tiks­lui pro­jek­to lė­šo­mis nu­pirk­ta šiuo­lai­kiš­ka mo­bi­li odon­to­lo­gi­jos įran­ga, iš­nuo­mo­tas au­to­mo­bi­lis, ku­riuo vyks­ta­ma pas žmo­gų į na­mus. Kar­tu su slau­gy­to­ja dir­ban­tis gy­dy­to­jas yra ap­rū­pin­tas vi­so­mis rei­kia­mo­mis prie­mo­nė­mis, ku­rios bū­ti­nos no­rint tai­sy­ti dan­tis na­muo­se – nuo nu­skaus­mi­na­mų­jų iki mo­bi­lios kė­dės ar kel­tu­vo, ku­riuo pa­to­gu pa­so­din­ti gu­lin­tį pa­cien­tą. Ka­dan­gi pro­jek­tas vyk­do­mas ES lė­šo­mis, pa­cien­tams už pa­gal­bą, ku­rią su­tei­kia į na­mus at­vy­kęs gy­dy­to­jas odon­to­lo­gas, mo­kė­ti ne­rei­kia. Ne­kai­nuo­ja nei vais­tai, nei gy­dy­mo ar nu­skaus­mi­ni­mo prie­mo­nės.

„To­kia pa­slau­ga itin rei­ka­lin­ga. Žmo­nės, ku­riuos lan­ko­me na­muo­se, tu­ri sun­kią ne­ga­lią. Jie vi­siš­kai ne­ga­li sa­vi­mi pa­si­rū­pin­ti – rei­ka­lin­ga nuo­la­ti­nė ar­ti­mų­jų pa­gal­ba. Daž­niau­siai tai bū­na se­ny­vo am­žiaus žmo­nės, ser­gan­tys Alz­hai­me­rio li­ga, po in­sul­tų, pa­ra­ly­žių, ki­taip sa­kant, pri­kaus­ty­ti prie lo­vos. Bū­na itin sun­kių at­ve­jų, kai žmo­gus vi­siš­kai ne­iš­si­žio­ja, ta­da sta­tai žio­dik­lius, ka­da vi­sas jo kū­nas dre­ba ir net ne­ga­li pri­si­lies­ti prie jo bur­nos“, – pa­sa­ko­jo Nau­ji­nin­kų po­li­kli­ni­ko­je dir­ban­tis gy­dy­to­jas odon­to­lo­gas A.Kuz­mic­kis.

Dan­tys stip­riai ap­leis­ti

Mo­bi­lią odon­to­lo­gi­nę bri­ga­dą, ku­ri va­žiuo­ja pa­gal iš anks­to įfor­min­tą iš­kvie­ti­mą, lan­ko­mi as­me­nys su­tin­ka itin džiu­giai. Daž­nai ken­čiant dan­tų skaus­mą tai bū­na jų vie­nin­te­lis iš­si­gel­bė­ji­mas. Ko­man­da per die­ną vi­du­ti­niš­kai ap­lan­ko še­šis sep­ty­nis sun­kios būk­lės li­go­nius. Gy­dy­to­jas ga­li su­gy­dy­ti dan­tį, iš­rau­ti su­ge­du­sį ar nu­va­ly­ti ak­me­nis – ne­at­lie­ka­mi tik pro­te­za­vi­mo dar­bai. 

„Ne­įga­lių­jų dan­tys tik­rai ap­leis­ti. Tu­ri­me ir spe­cia­lią su­lanks­to­mą kė­du­tę, ži­no­ma, jei­gu lei­džia ga­li­my­bės, ne­ma­žai rei­kia­mos apa­ra­tū­ros. Tik ne vi­sur ga­li­me su ja pa­tek­ti. Tie­siog nė­ra vie­tos. Jei­gu vie­no kam­ba­rio bu­tas, vos pa­tys tel­pa­me su la­ga­mi­nu, kur su­krau­tos bū­ti­niau­sios prie­mo­nės pir­ma­jai pa­gal­bai su­teik­ti. Jei ky­la kom­pli­ka­ci­jų ar rei­ka­lin­ga sta­cio­na­ri­nė pa­gal­ba, sku­biai su­si­sie­kia­me su Žal­gi­rio kli­ni­ka ir or­ga­ni­zuo­ja­me pa­cien­to per­ve­ži­mą grei­to­sios pa­gal­bos au­to­mo­bi­liu“, – pa­sa­ko­ja A.Kuz­mic­kis.

Kaip mus pa­ti­ki­no, ei­lės nė­ra di­de­lės. Pla­ni­ne tvar­ka pa­cien­tas lau­kia dvi tris sa­vai­tes. Jei pa­cien­tas skun­džia­si dan­ties skaus­mu ar tini­mu, sten­gia­ma­si vi­zi­tą pa­skir­ti ir at­vyk­ti per ke­lias die­nas.

„Aš ir pa­ti skam­bi­nu, kad yra to­kia pa­slau­ga. Iš tik­rų­jų la­bai daug kas to ne­ži­no­jo. Vi­sa­da pa­siū­lau nu­ei­ti į Nau­ji­nin­kų po­li­kli­ni­kos in­ter­ne­ti­nį tin­kla­la­pį, kur pa­teik­ta vi­sa rei­kia­ma in­for­ma­ci­ja. Jei pa­cien­tas skun­džia­si skaus­mu, pa­tini­mu, sten­giuo­si pa­skir­ti kuo ar­ti­mes­nį at­vy­ki­mo lai­ką“, – sa­ko kar­tu su gy­dy­to­ju į pa­cien­to na­mus vyks­tan­ti gy­dy­to­jo odon­to­lo­go pa­dė­jė­ja Je­le­na Ton­ke­vič.

Kar­tais gy­do ne­įga­lio­jo ve­ži­mė­ly­je ar net lo­vo­je

„Vyks­ta ban­do­ma­sis pro­jek­tas „Odon­to­lo­gi­nė pa­gal­ba na­muo­se“, skir­tas tik sun­kiau­sią ne­ga­lią tu­rin­tiems Vil­niaus mies­to ir Vil­niaus ra­jo­no gy­ven­to­jams. Jų ma­žes­nis nei 25 proc. dar­bin­gu­mas yra api­brėž­tas įsta­ty­mų nu­ma­ty­ta tvar­ka. Yra te­le­fo­nai, ku­riais vi­si ne­įga­lie­ji ar jų šei­mos na­riai skam­bi­na ir pa­gal ei­lę va­žiuo­ja­ma teik­ti pa­gal­bą. Bu­vo su­da­ry­tos dvi bri­ga­dos, ku­rios va­žiuo­ja į na­mus pas pa­cien­tus teik­ti bū­ti­nų­jų, pro­fi­lak­ti­nių ir ru­ti­ni­nių bur­nos svei­ka­tos pa­slau­gų. Odon­to­lo­gi­nė įran­ga gan sun­ki, to­dėl bri­ga­dos su­dė­ty­je yra ir vai­ruo­to­jas, ku­ris ir pa­de­da įran­gą už­neš­ti į tą aukš­tą, kur pa­cien­tai gy­ve­na. Jie daž­nai gy­ve­na to­kiuo­se ma­žuo­se bu­tuo­se, kad gy­dy­mą rei­kia at­lik­ti ne­įga­lio­jo ve­ži­mė­ly­je ar net lo­vo­je. Daž­nai įran­gą rei­kia neš­ti į pas­ku­ti­nius gy­ve­na­mų­jų dau­gia­bu­čių na­mų aukš­tus, o tai nė­ra leng­va“, – pa­sa­ko­ja Vil­niaus uni­ver­si­te­to li­go­ni­nės Žal­gi­rio kli­ni­kos di­rek­to­rė pro­fe­so­rė Ali­na Pū­rie­nė. 

Pa­sak jos, da­lis ap­lan­ky­tų­jų vi­są sa­vo gy­ve­ni­mą nė­ra ma­tę odon­to­lo­go, dėl svei­ka­tos būk­lės ar ne­įga­lių­jų ar­ti­mų­jų nie­ka­da ne­nu­vež­ti į po­li­kli­ni­ką gy­dy­tis. Tad po­rei­kis di­džiu­lis ša­lin­ti ne­pa­gy­do­mus dan­tis ar dan­tų šak­nis, at­lik­ti pro­fe­sio­na­li­ą­ją bur­nos hi­gie­ną, plom­buo­ti ir be­veik vi­siems  pro­te­zuo­ti dan­tis. Be to, spe­cia­lis­tų ar­ti­mie­ji pa­mo­ko­mi, kaip jie ne­įga­lia­jam ga­lė­tų pa­dė­ti, kad bur­no­je bū­tų ma­žiau pro­ble­mų.

„Vis­kas vyks­ta pa­gal iš anks­to su­de­rin­tą pla­ną. Pro­fe­sio­na­lūs Nau­ji­nin­kų ir Vil­niaus ra­jo­no gy­dy­to­jai dir­ba šį dar­bą. Pa­cien­tų at­si­lie­pi­mai pui­kūs. Ypač dar­bą pa­leng­vi­na, kai įtrau­kia­ma ir tam pa­cien­tui pri­skir­ta slau­gy­to­ja. Kai ji ša­lia, pa­cien­tas ra­mes­nis, nes slau­gy­to­ją ge­rai pa­žįs­ta. Slau­gy­to­ja gy­dy­to­jui re­fe­ruo­ja apie pa­cien­to ben­drą­ją sa­vi­jau­tą ir psi­cho­lo­gi­nę būk­lę. Jei na­mų są­ly­go­mis pa­cien­tui dėl svei­ka­tos ar ypač su­dė­tin­gos pa­to­lo­gi­jos odon­to­lo­gas ne­ga­li pa­dė­ti, pa­cien­tai ve­ža­mi į VUL Žal­gi­rio kli­ni­ką, kur yra pa­ruoš­tos są­ly­gos pa­cien­tus. Džiau­giuo­si kar­tu su vi­sais, ku­riems bu­vo ir da­bar tei­kia­ma pa­gal­ba, džiau­giuo­si kar­tu su gy­dy­to­jais ir ki­tais ko­man­dos na­riais vis va­žiuo­jan­tiems pa­dė­ti ne­įga­lie­siems, džiau­giuo­si kar­tu su abie­jų po­li­kli­ni­kų va­do­vy­be vyk­dan­čia šį pro­jek­tą“, – sa­kė Žal­gi­rio kli­ni­kos va­do­vė A.Pū­rie­nė. 

Sa­vo ruož­tu svei­ka­tos ap­sau­gos vi­ce­mi­nist­ras Al­gir­das Še­šel­gis sutinka, kad to­kia pa­slau­ga rei­ka­lin­ga ne­įga­lie­siems vi­so­je Lie­tu­vo­je. „To­kia pa­slau­ga ne tik kad rei­ka­lin­ga, bet tie­siog yra pri­va­lo­ma. Tai ro­do svei­ka­tos sis­te­mos ly­gį, kad ne tik as­mens svei­ka­tos prie­žiū­ros įstai­go­se galima teik­ti to­kias ga­na su­dė­tin­gas ir spe­ci­fi­nes paslaugas kaip odon­to­lo­gi­nės, bet ir na­muo­se“, – žur­na­lis­tams yra sa­kęs vi­ce­mi­nist­ras.

Komentaras

Nau­ji­nin­kų po­li­kli­ni­kos di­rek­to­rė Vi­li­ja Kris­ti­na Ži­do­nie­nė:

– Pro­jek­tas yra la­bai lauk­tas, la­bai no­ri­mas pa­cien­tų ir ne­ti­kė­tas. Bū­da­vo slau­gy­to­ja pa­skam­bi­na pa­cien­tui, su­si­ta­ria, kad at­vyks ko­man­da į jo na­mus ir su­tai­sys dan­tis. Pas­kui pa­cien­tas ar jo ar­ti­mie­ji per­skam­bi­na į ad­mi­nist­ra­ci­ją ir per­klau­sia, ar tik­rai at­va­žiuos odon­to­lo­gas į na­mus. Jie ne­si­ti­ki su­lauk­ti to­kios pa­gal­bos. Po to at­si­ran­da daug no­rin­čių­jų gau­ti to­kias pa­slau­gas, bet jas ga­li­me su­teik­ti tik itin sun­kios ne­ga­lios as­mens (SP1) – tai prak­tiš­kai gu­lin­tys li­go­niai ar­ba vai­kai, tu­rin­tys sun­kią ne­ga­lią.

Pir­miau­siai, ži­no­ma, mums rei­kė­jo su­bur­ti ge­rą ko­man­dą – tiek gy­dy­to­ją odon­to­lo­gą, tiek jo pa­dė­jė­ja, ku­rie mo­kė­tų da­ry­ti vis­ką, nes ne­ga­li ži­no­ti, ko­kia si­tu­a­ci­ja bus nu­vy­kus pas pa­cien­tą į na­mus. Kol kas ne­tu­ri­me nu­si­skun­di­mų. Pro­jek­tas baig­sis ki­tų me­tų ge­gu­žės pa­bai­go­je ir ti­ki­mės, kad bus pra­tęs­tas. Ši pa­slau­ga yra vi­siš­kai ne­mo­ka­ma.

Nau­ji­nin­kų po­li­kli­ni­kos duo­me­ni­mis, per šių me­tų ge­gu­žės – spa­lio mėn. iš vi­so įvyk­dy­ta 260 vi­zi­tų pas ne­įga­liuo­sius į na­mus, iš jų: 177 pir­mi­niai, 83 pa­kar­to­ti­niai.

Vi­si su­si­do­mė­ję Vil­niaus mies­to ir ra­jo­no gy­ven­to­jai, ku­riems nu­sta­ty­tas nuo­la­ti­nis slau­gos po­rei­kis (SP1) ar jų glo­bė­jai odon­to­lo­gi­nėms pa­slau­goms na­muo­se ga­li re­gist­ruo­tis te­le­fo­nu +370 697 63316.

Tarp kitko

Žal­gi­rio kli­ni­kos duo­me­ni­mis, per pro­jek­to vyk­dy­mo 6 mė­ne­sius su­gy­dy­ta 100 dau­giau nei pla­nuo­ta, 200 vi­zi­tų pas pa­cien­tus dau­giau nei pla­nuo­ta. Iš vi­so gy­dy­ti 457 pa­cien­tai, vi­zi­tų – 630.  

Tu­rin­tie­ji sun­kią ne­ga­lią ga­li iš­si­kvies­ti mo­bi­lias odon­to­lo­gų ko­man­das, ku­rios dan­tis su­tvar­ko pa­cien­tų na­muo­se ar ki­to­je gy­ve­na­mo­je vie­to­je. Toks pi­lo­ti­nis pro­jek­tas vyk­do­mas Vil­niaus mies­te ir ra­jo­ne. Nuotr. Nau­ji­nin­kų po­li­kli­ni­ko­je dir­ban­tis gy­dy­to­jas odon­to­lo­gas A.Kuz­mic­kis ir gy­dy­to­jo odon­to­lo­go pa­dė­jė­ja Je­le­na Ton­ke­vič at­vyks­ta pas pa­cien­tą.

Lina Toločkienė
atsakingoji sekretorė
UAB „Lietuvos sveikata“

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here