Kokios valstybei svarbios sukaktys laukia 2023-iaisiais?

Ar jau skaitėte?

Seimas, atsižvelgdamas į istorinės, kultūrinės, socialinės atminties išsaugojimo svarbą ir prioritetus, palyginti su ankstesniais metais, nusprendė skelbti mažiau atmintinų metų. Tačiau, kaip ir šie metai, 2023-ieji padovanos ir pakvies kartu paminėti nemažai svarbių sukakčių.

- Reklama -

Seimo Laisvės kovų ir valstybės istorinės atminties komisijos pirmininkė Paulė Kuzmickienė teigia, kad atmintini metai skelbiami siekiant tikro įprasminimo ir atminimo. „Tai glaudžiai susiję su tuo, kad Seimas stengiasi sukoncentruoti visos valstybės ir visuomenės dėmesį į svarbiausius ir iškiliausius įvykius“, − atkreipia dėmesį parlamentarė. Pasak jos, atmintini metai − vienas pagrindinių valstybės istorijos politikos instrumentų, kuriuo siekiama paskatinti visuomenę domėtis atminties kultūros reiškiniais. „Toks praeities įprasminimas formuoja kolektyvinę atmintį, tapatybę, skatina tautos integraciją ir ideologiškai, struktūriškai-teisiškai bei geopolitiškai apibrėžia Lietuvos valstybingumo modelį“, − pažymi Laisvės kovų ir valstybės istorinės atminties komisijos vadovė.

P. Kuzmickienė pabrėžia, kad tariantis su istorikais ir visuomenininkais ieškota bendro sutarimo, kokios datos, asmenybės ar įvykiai mūsų valstybei reikšmingiausi. „Seniau būta chaoso, nes kasmet Seimas nuspręsdavo paminėti apie 20 atmintinų metų. Tokia gausa nerodo supratimo, kas yra svarbu valstybei, tuo labiau nėra galimybės tiek programų ir finansuoti. Pagaliau 2023 metais minėsime tris didžiuosius jubiliejus“, − džiaugiasi Seimo komisijos pirmininkė.

2023-iaisiais paskelbti treji atmintini metai

Seimas 2023-iuosius paskelbė Lietuvos sostinės Vilniaus ir Gedimino laiškų, Klaipėdos krašto bei Šventojo Juozapato metais. Taip pažymėsime Klaipėdos krašto prijungimo prie Lietuvos 100-metį, Lietuvos sostinės Vilniaus ir Gedimino laiškų 700 metų ir šventojo Juozapato kankinystės 400 metų sukaktis.

Lygiai prieš 700 metų, 1323 m. sausio 25 d., Vilniaus miestas pirmą kartą buvo paminėtas rašytiniuose šaltiniuose, Lietuvos didžiojo kunigaikščio Gedimino Europai skirtuose laiškuose. Juose buvo pabrėžta Lietuvos ir Vilniaus kaip valstybės sostinės orientacija į Europą, siekiai atsižvelgiant į etnopolitinės, kultūrinės ir konfesinės įvairovės sąveiką kurti europinį valstybingumą kaip priešingybę azijinei despotijai. Pabrėžtina, kad ši strategija išliko aktuali visą 1323–2023 metų laikotarpį.

Kadangi kitais metais bus minimos Klaipėdos krašto prijungimo prie Lietuvos 100-osios metinės, Seimas 2023-iuosius paskelbė Klaipėdos krašto metais. Po 1923 m. sukilimo įvykęs Klaipėdos krašto prijungimas prie Lietuvos tapo vienu svarbiausių XX amžiaus geopolitinių laimėjimų, turėjo ypatingos reikšmės Lietuvos raidai, jos kaip jūrinės valstybės statusui, taip pat Klaipėdos kaip uostamiesčio vaidmeniui Baltijos jūros regione.

- Reklama -

Istoriškai ir geopolitiškai viena įdomiausių sukakčių – Šv. Juozapato (Ivano Kuncevičiaus) kankinystės 400 metų sukaktis. 1623 m. lapkričio 12 d. kankinystės mirtimi Vitebske miręs graikų apeigų katalikas (unitas) šventasis Juozapatas tiesiogiai susieja Lietuvą ir Ukrainą, primindamas Graikų apeigų katalikų Bažnyčios istorinę ištikimybę Europai. Jis Vilniaus Švč. Trejybės bažnyčioje ir Bazilijonų vienuolyne subrendo kaip iškilus dvasininkas, pasišventęs Unijinės Bažnyčios įtvirtinimui ir Krikščionių Bažnyčios vienybei, paskelbtas palaimintuoju 1643 m., o 1867 m. – šventuoju. Todėl 2023-iuosius sutarta paskelbti Šventojo Juozapato metais.

Seimas išskyrė svarbias sukaktis

Seimas šiemet taip pat priėmė rezoliuciją, kurioje išskyrė valstybei svarbius įvykius, žymių asmenybių sukaktis.

2023 m. minėsime vargonininko, pirmosios lietuviškos operos kūrėjo Miko Petrausko 150-ąsias, rašytojo Mykolo Vaitkaus 140-ąsias, Lietuvos šaulių sąjungos įkūrėjo Vlado Putvinskio-Pūtvio 150-ąsias, knygnešės Felicijos Bortkevičienės 150-ąsias, Lietuvos žvalgės, politikės Marcelės Kubiliūtės 125-ąsias, istoriko, rašytojo Simono Daukanto 230-ąsias ir poeto Jurgio Baltrušaičio 150-ąsias gimimo metines.

Kitąmet taip pat minėsime aktualius Lietuvos istorijos, politikos ir kultūros įvykius – paskutinių okupuotos Lietuvos masinių trėmimų 70-metį, Vilniaus geto likvidavimo 80-metį, Stepono Dariaus ir Stasio Girėno skrydžio per Atlantą 90-metį, Vyriausiojo Lietuvos išlaisvinimo komiteto (VLIK) įsteigimo 80-metį, okupacinės Sovietų Sąjungos kariuomenės išvedimo iš Lietuvos 30-metį ir Jungtinių Amerikos Valstijų Kongreso Kersteno komiteto 70-metį.

2023-iaisiais sukanka 700 metų nuo Aukštaitijos vardo pagarsinimo, 770 metų nuo Dzūkijos (Dainavos) vardo pirmojo paminėjimo ir 100 metų nuo Plungės valstybinio žemaičių veislės arklių žirgyno įsteigimo.

Šioms sukaktims paminėti Seimas yra pasiūlęs Vyriausybei sudaryti tarpžinybines komisijas programoms rengti, įtraukiant į jas Lietuvos institucijas, savivaldybes, bendruomenes, organizacijas ir piliečius.

Pridedamas Seimo kanceliarijos Informacijos ir komunikacijos departamento Spaudos biuro parengtas plakatas.

Rimas Rudaitis
Seimo kanceliarijos Informacijos ir komunikacijos departamento Spaudos biuro patarėjas

TOP naujienos

Vežėjų gvildenamas galvosūkis: kaip nepakliūti į sankcijų Baltarusijai pinkles

Kai dėl nesąžiningų prezidento rinkimų ir režimo kritikų persekiojimo Europos Sąjunga (ES) Baltarusijai įvedė sankcijas, gerokai pasikeitė ir Lietuvos vežėjų kasdienybė. Nors šie turėtų...

Keliaukite kino personažų pėdomis: kultinės vietos, kurias privalote pamatyti

Ekraninis turizmas – tai keliavimo būdas, kai įkvėpti filmų bei serialų leidžiamės į keliones, kuriose galime ne tik pailsėti, bet ir gyvai aplankyti žymius...

Jaučiate šiuos simptomus? Gali būti, kad atėjo laikas skaitmeninei detoksikacijai

Telefonas, kompiuteris ir televizorius – su šiais įrenginiais daugelis lietuvių kasdien praleidžia bent po kelias valandas, o kai kurie – ir daugiau nei 7...

Deficito laikai baigėsi: kol kiti kviečia įsigyti tam tikrų prekių per ribotą laiką, „Iki“ rinktis pirkinius Kalėdoms siūlo iš beveik 15 tūkst. reguliaraus prekių...

Ar šiais laikais dar verta laukti kelis mėnesius ar net metus, kad parduotuvių lentynose ir vėl pagaliau rastum norėtą prekę? Deficito metas jau seniai...

Burnos higienistė patarė, kaip prižiūrėti dantis ir pasirinkti tinkamas priemones

0
Plati šypsena gali akimirksniu pradžiuginti aplinkinius ir išsklaidyti niūrią nuotaiką. Ne veltui švarūs ir švytintys dantys lyginami su gražiausiais perlais. Kaip teisingai rūpintis dantimis, kad jie būtų stiprūs, sveiki ir atvėsus orams netaptų jautresni...

Horoskopai kovo 31 dienai

0
AVINASKiekvienas pokalbis, kuriame dalyvausite, išvirs į ginčą. Ir pykčio jame bus pakankamai. Ko gera, šalinimasis bet kokios kompanijos iš jūsų pusės būtų mažiausia blogybė. JAUTISŠiandien gausite mielą kvietimą vakarui. Priimkite jį. Šiek tiek paįvairinti pastaruoju...

PORTALO SKAITOMIAUSI

JUMS PARINKTOS NAUJIENOS